Jak dbać o pędzle?

Awatar użytkownika
Fleo
V-ce Prezes Klubu Marauder
Posty: 820
Rejestracja: 9 sty 2012, o 17:50

Jak dbać o pędzle?

Post autor: Fleo » 11 lut 2012, o 12:02

Niezależnie od marki pędzla i rodzaju posiadanego włosia o pędzle trzeba dbać, żeby posłużyły nam jak najdłużej. O pędzle trzeba dbać od pierwszego użycia.

Podstawowe zasady, których nie wolno łamać.
1) Farby ze słoiczków nie nakładamy pędzlem na paletę. Pędzel po zanurzeniu w farbie niszczy się a końcówka wygina i rozczapierza.
2) Farba na pędzlu nie powinna zajmować więcej niż połowę długości włosia, a już absolutnie nie wolno doprowadzić do tego, by farba pokryła metalową obsadkę. Cząsteczki farby przylepiają się do włosia u nasady obsadki, tam, gdzie włosie jest najbardziej zaciśnięte. Takie pędzle najciężej jest odratować, bo zaschnięta farba wnika we wgłębienia w naturalnym włosiu. Czasem pomaga dłuższe moczenie w rozcieńczalniku, ale to tylko na trochę przedłuża żywotność pędzla. Rozcieńczalnik osłabia klej i po pewnym czasie pędzel traci włosie.
3) Pędzli ze sztucznym włosiem nie wolno używać razem z ostrymi rozpuszczalnikami, ponieważ mogą one stopić lub zdeformować strukturę włosia.
4) Pędzli nie wolno zostawiać w pojemnikach z wodą. Jeżeli włosie pędzla dotyka przez kilka minut bez ruchu dna pojemnika włosie wygina się.

Podstawowe zasady dbania o pędzle.
1) Od dnia zakupu trzeba dbać o pędzle. Jeżeli nowo kupiony pędzel na twardą końcówkę, oznacza to, że pędzel został zabezpieczony przed rozczapierzaniem się w transporcie. Przed pierwszym użyciem należy go umyć w ciepłej wodzie z mydłem i rozluźnić pojedyncze włókna.
2) Podczas używania pędzla, zmiany koloru farby, dbajmy o to, żeby pędzel był dokładnie umyty, a nie tylko opłukany.
3) Miejmy pędzle do konkretnych zadań. Pędzle „wielozadaniowe” szybko się niszczą. Np. technika drybrushu bardzo niszczy pędzle, więc przeznaczmy do tego jedynie te podniszczone pędzelki.
4) Podczas malowania starajmy się malować w jednym kierunku. Włosie nie przekręca się i nie rozczapierza się końcówka.
5) Po skończeniu pracy pędzlem z naturalnego włosia umyjmy go w ciepłej wodzie z mydłem. Następnie „rozmasujmy” końcówkę pędzla o wewnętrzną stronę dłoni. Pomoże to ustawić włosie w pozycji „wyjściowej”.
6) Po umyciu pędzla osuszmy go ręcznikiem papierowym, ułóżmy palcami „czubek”. Jeżeli to pędzel z naturalnego włosia natłuśćmy go oliwką dla dzieci lub tłustym kremem (ważne, żeby nie zawierał olejków eterycznych, bo mogą wejść w reakcję z klejem trzymającym włosie).

Powodzenia. Mam nadzieję, że teraz wasze pędzle będą starczały wam na dłużej.
Awatar użytkownika
zembol
Były tymczasowy V-ce
Posty: 44
Rejestracja: 7 sty 2012, o 19:34
Gram w:: WFB, FoW

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: zembol » 14 lut 2012, o 10:09

Bardzo fajny poradnik. Jeszcze do tego przydałby się ranking dostępnych pędzli!
Nowe Lizaki: 110/30/89 | Demoniszcza: 16/0/11 | 101st Abn Div: 4/1/8
Awatar użytkownika
Fleo
V-ce Prezes Klubu Marauder
Posty: 820
Rejestracja: 9 sty 2012, o 17:50

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: Fleo » 14 lut 2012, o 16:35

Zembolu, nie wiem czy mam odpowiednie doświadczenie by zrobić takowy ranking, jestem wierna konkretnym markom. Specjalnie dla ciebie wybiorę się do odpowiednich sklepów, zbiorę recenzje, zakupię pędzelki, zrobię testy i w przyszłym miesiącu zamieszczę ranking.
Oczywiście w rankingu zamieszczę tylko pędzelki dla śmiertelników, bo nie uśmiecha mi się do testu kupować pędzelki za 50zł+
Reyki
Posty: 574
Rejestracja: 8 sty 2012, o 16:05
Gram w:: Mordheim, FoW, BloodBowl, Full Thrust,Infinity,KoW

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: Reyki » 14 lut 2012, o 20:16

To mogę od razu zrobić listę firm którymi się zainteresuj:

Citadel
Magpol
Kozlowski
Italieri
Milan
Kolinsky


Te ostatnie to chyba najbardziej zajefajne pędzle na rynku. Ale drogie.
Awatar użytkownika
Fleo
V-ce Prezes Klubu Marauder
Posty: 820
Rejestracja: 9 sty 2012, o 17:50

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: Fleo » 14 lut 2012, o 20:44

Reyki pisze:To mogę od razu zrobić listę firm którymi się zainteresuj:

Citadel
Magpol
Kozlowski
Italieri
Milan
Kolinsky


Te ostatnie to chyba najbardziej zajefajne pędzle na rynku. Ale drogie.
Z tej listy nie korzystałam tylko z Kozłowskich a pędzle Kobylinskiego są przeze mnie jak na razie nieosiągalne cenowo... ;)
Awatar użytkownika
Relax
Posty: 483
Rejestracja: 14 lut 2012, o 11:42

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: Relax » 15 lut 2012, o 13:21

Bardzo fajny pomysł Fleo! Gratuluje obu tutoriali i bardzo za nie dziękuje. Sam postaram się machnąć tekst z mojej praktyki z malowaniem aero, tylko zrobię dokumentację fotograficzną. Na razie mam pytanie w sprawie pędzelka:
otóz wpadł w moje ręce przypadkiem pędzelek GW stippling brush. Używałaś kiedyś czegoś takiego? Przydatne czy zwykły gadżet?
Awatar użytkownika
Emi
Posty: 46
Rejestracja: 1 lut 2012, o 09:47

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: Emi » 15 lut 2012, o 20:22

Zawsze używałam Italeri, ale odkąd zaczęłam Magpol (przypadkowo bo akurat nie mieli Italeri), to już nigdy nie będę innych. Są świetne! I dużo bardziej wygodne, więc spokojnie mogę polecić. I już ich 1ką można spokojnie namalować oczy, jeśli jest w miarę nowa, więc skala zerówek będzie jeszcze lepsza :)
Awatar użytkownika
Fleo
V-ce Prezes Klubu Marauder
Posty: 820
Rejestracja: 9 sty 2012, o 17:50

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: Fleo » 15 lut 2012, o 22:07

Emi pisze:Zawsze używałam Italeri
Akurat z marek które podał Rey Italeri są według mnie na najsłabsze, ale mają jedną zaletę -są tanie jak barszcz, więc nawet jak się zużyją, to ich nie szkoda ;) Magpole i Milany są fajne, bo są tanie a dość wytrzymałe i mają miękkie włosie, jak dobrze się o nie dba to można się w nich zakochać.
Co do pędzli GW to na dwoje babka wróżyła. Jedni chwalą, inni przeklinają. Ja na razie trafiłam dobrze, czyli klej przy obsadce był twardy i pędzel nie tracił włosia i służyły mi prawie dwa lata malowania non stop. Teraz przerzuciłam się na Magpole i Milany.

@Relax, co do Twojego pytania odpowiem tak, nigdy nie używałam akurat takiego pędzla, ale mam jeden swój firmy "kurde, skąd mamy ten pędzel?" który ma przycięte włosie. Ja używam go tak, na pędzlu jest mało farby, ale więcej niż do zwykłego drybrushu. Pędzlem "dźgamy" figurkę i delikatnie wycieramy w jedną stronę. W ten sposób robię kurz i pył na betonie, rdzę i rozchlapane błoto. Jeżeli ten pędzelek ma sztywne, twarde włosie to jest idealny do tej techniki.
@Relax -czekam na Twoje tutki :)
Reyki
Posty: 574
Rejestracja: 8 sty 2012, o 16:05
Gram w:: Mordheim, FoW, BloodBowl, Full Thrust,Infinity,KoW

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: Reyki » 15 lut 2012, o 22:41

W ogóle z tym rankingiem może być lipa trochę bo każdy czego innego oczekuje od pędzli.

Ja oporowo używam Magpoli (nie wiedzę różnicy pomiędzy magpolami, kozłowskim, cytadelą i milanem) bo są najtańsze w sklepie w którym kupuje.
Maluję wszystko pędzlem nr.1 i czasem jak nie mają jedynek to nr.2.
Bardzo dobrym pędzlem był Italieri 000.

Spotkałem się też z pędzelkami noname które były w rzeczywistości produkcji Kolinsky (kupione w sklepie "wszystko po 5 zł" nazwę producenta miały na opakowaniu a nie na pędzlu).
Awatar użytkownika
zembol
Były tymczasowy V-ce
Posty: 44
Rejestracja: 7 sty 2012, o 19:34
Gram w:: WFB, FoW

Re: Jak dbać o pędzle?

Post autor: zembol » 18 lut 2012, o 11:22

Tia, chyba ocena pędzli zależy też od stosowanych technik. Dla mnie Magpol jest strasznie słaby, ale pewnie dlatego, że dużo maluję drybrushem. Pędzle Kozłowskiego natomiast okazały się dużo lepsze. Swojego czasu używałem też cieniusich pędzli Colibri (czy Kolibri?) - jak na rozmiar 00 były bardzo trwałe, ale ciężko je kupić, zwłaszcza w przystępnej cenie.
Nowe Lizaki: 110/30/89 | Demoniszcza: 16/0/11 | 101st Abn Div: 4/1/8
ODPOWIEDZ